sobota, 21 kwietnia 2018

Wywiad z dyrektorem Cyrku Europa

Z okazji Światowego Dnia Cyrku przeprowadziliśmy dla was wywiad z dyrektorem Cyrku Europa, czyli Panem Danielem Woźniakiem! Życzymy miłej lektury!

Zacznijmy od łatwego pytania. Za co kocha Pan Sztukę cyrkową?
Hmmm. Sztukę Cyrkową lubię, wręcz kocham za to, że jest prawdziwa i nie da się jej powielić. Jest to sztuka na żywo, grana specjalnie dla widza, który mnie i mój cyrk odwiedził. Każdy program jest inny i niepowtarzalny.
Czy Sztuka Cyrkowa zmieniła się na przełomie ostatnich lat? 
Oczywiście! Cyrk ewoluuje, ewoluował i będzie ewoluować!  
Nowoczesny cyrk, to naczepy i przyczepy zamiast starych barakowozów. Nowoczesne oświetlenie, namioty. Zawsze staram się stworzyć program, który odpowiada współczesnym trendom w cyrkach światowych.
Żyjemy w trudnych czasach dla Cyrku. Nasuwa się pytanie, czy cyrk może przestać istnieć? 

To trudne pytanie, ale uważam, że cyrk jest w obecnych czasach bardzo zagrożony. Tak samo jak wiele innych instytucji o podobnym profilu.

Trudne jest życie cyrkowca?
Życie cyrkowca trzeba kochać! Kto go nie kocha i nie szanuje ten nigdy w cyrku nie będzie szczęśliwy. Owszem jak w każdym życiu są takie chwile kiedy ma się dość wszystkiego, jednak kiedy widzę zadowolonych gości, wówczas wiem, ze to co robię ma sens i wszystkie trudy odchodzą w mig!
Co Pan sądzi o zwierzętach w Cyrku? 
Powiem krótko, cyrk bez zwierząt to jak żołnierz na wojnie bez karabinu. Myślę, że ta odpowiedź określa mój stosunek do zwierząt w cyrku.
Od kiedy Pan polubił Cyrk?
W cyrku zakochałem się w 1992 roku i tak z małymi przerwami zostało mi do dziś. 
Miał Pan duży Cyrk, dlaczego zmienił go Pan na mniejszy?
Mały cyrk to mniej problemów i to przede wszystkim. Obecnie cyrk traktuję jako realizację mojej pasji.
Czy w Polsce co raz mniej ludzi chodzi do Cyrku? Jeśli tak jakie są tego przyczyny? 
Tak jak wspominałem wcześniej, przegrywamy z całą masą innych rozrywek, które ludzie mają w domu i nie muszą za nie płacić. To jest bardzo przykre, ale niestety prawdziwe. Jednak na pocieszenie powiem, ze mamy wciąż spore grono odbiorców i z tego należy się cieszyć!
Czy podczas przerwy zimowej, odpoczywają Państwo, czy ciężko pracują? 
Zima to czas przygotowań do kolejnego sezonu, ale przede wszystkim to czas na odpoczynek i czas dla rodziny.
Czy łatwo jest zostać Cyrkowcem? 
Wszystko zależy od tego czym chce się dana osoba w cyrku zająć. Trzeba to kochać i mieć w sobie wiele samozaparcia, a wówczas można wiele osiągnąć w cyrku i w życiu w ogóle.

Zdjęcie użytkownika Daniel Woźniak.