poniedziałek, 1 stycznia 2018

Wielki Jubileusz - 250 lat Sztuki Cyrkowej

W tym roku Sztuka Cyrkowa kończy 250 lat. Na całym świecie Cyrki i fani cyrku będą obchodzili ten Wielki Jubileusz. Zanim zaczniemy świętować, zastanówmy się jak to wszystko się zaczęło....
Cyrki były atrakcją dla starożytnych Rzymian. Były to odkryte budowle z areną, gdzie występowali akrobaci, tancerze, na której również urządzano wyścigi kwadryg. Najsłynniejszym Starożytnym Cyrkiem jest Circus Maximus.


Pierwszy nowożytny Cyrk otworzył Philip Astley w 1768 roku w Londynie. 





Europie sztuka cyrkowa rozkwitła w średniowieczu, kiedy pojawili się wędrowni aktorzy, zwani kuglarzami

Pokazy, zwane hecami, nie odbywały się na wielkich arenach lub namiotach, lecz na ulicach miast, jarmarkach i festynach. Do wędrownych trup należeli linoskoczkowie
żonglerzypołykacze ogniamimowie i komicy. W pierwszej połowie XIX wieku działały głównie cyrki konne z Anglii i Francji; pod koniec tego stulecia rozwinęły się cyrki w Cesarstwie Niemieckim m.in. cyrki objazdowe Carla Hagenbecka.


Pierwszy stały cyrk wybudowała w Warszawie w 1883 Wilhelmina Ciniselli. Pod koniec XIX wieku powstały też cyrki wędrowne m.in. Adama Pincla. Po odzyskaniu niepodległości głównymi organizatorami i właścicielami cyrków byli Stanisław Mroczkowski i bracia Staniewscy. Wybitnymi artystami cyrkowymi tego okresu byli m.in. przedstawiciele rodzin Barańskich, Blumskich, Mileców; popularność zdobyły duety klaunów – Bim-BomDin-Don. Po II wojnie światowej powołano Dyrekcję Państwową Cyrków z siedzibą w Łodzi, powstały też pierwsze cyrki objazdowe. W 1950 w Julinku powstała baza cyrkowa z zapleczem szkoleniowo-technicznym, w 1967 powołano Państwową Szkołę Cyrkową w Julinku, która kilka lat temu się odrodziła o ponownie uczy młodych artystów cyrkowych.


(Źródło:WIKIPEDIA)



Po Polsce obecnie jeździ  17 Cyrków. Oczywiście powstają nowe np. Cyrk Królewski. Najbardziej znanym Cyrkiem w Polsce jest Cyrk Zalewski.  Cyrki w Polsce jeżdżą po wioskach oraz miastach. Pobyt cyrku w mieście trwa jeden dzień, za granicą Cyrki są od kilku dni po miesiąc w danym mieście.  



W tym roku nasz Blog również będzie świętował ten jubileusz. 
Będziemy publikowali artykuły, ciekawostki, filmy, konkursy oraz wiele innych. 

Na razie chcemy Wam wszystkim życzyć Szczęśliwego Nowego Roku 2018!