CIRQUE DU SOLEIL
Czyli "Cyrk Słońca". Cirque Du Soleil to kanadyjska firma rozrywkowa określająca się jako „niezwykłe połączenie sztuki cyrkowej i ulicznej”. Założona w Baie-Saint-Paul w 1984 przez byłych artystów ulicznych: Guya Laliberté i Gilles'a Ste-Croix.
Każdy pokaz w Cirque Du Soleil stanowi syntezę stylów cyrkowych z całego świata mających własną fabułę i temat. W trakcie przedstawienia muzyka jest wykonywana na żywo i sami artyści (a nie personel techniczny) zmieniają dekoracje. 
Od początku lat 90. Cirque Du Soleil rozrastał się bardzo szybko. Powiększył swój repertuar z jednego do dziewiętnastu spektakli wystawianych obecnie w ponad 271 miastach na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy. Przy tworzeniu widowisk pracuje około 4000 osób z ponad 40 krajów, a zyski przekraczają 810 milionów dolarów rocznie.
Widowiska Cirque Du Soleil otrzymały wiele nagród i wyróżnień.
(WIKIPEDIA)

CIRQUE DU SOLEIL W POLSCE


Saltimbanco, z włoskiego „saltare in banco,” co dosłownie oznacza „skakać po ławce”, chwyta esencję miasta, ludzi w nim mieszkających, podobieństwa i różnice między nimi, rodziny i grupy, uliczny zgiełk, piętrzące się drapacze chmur. To autorskie widowisko jest zainspirowane miastem i jego kolorowymi mieszkańcami. Eklektyczny zespół postaci o barokowym wyglądzie wciąga widza do świata snów, do miasta wyobraźni, w którym różnorodność oznacza nadzieję.


Saltimbanco to Cirque du Soleil w swoim najlepszym wydaniu,  emocjonujące i zmieniające się jak w kalejdoskopie święto zadziwiającego artyzmu i zwinności. Obsada Saltimbanco - pięćdziesięciu wysokiej klasy artystów z dwudziestu krajów – wzbogaca przedstawienie o zapierające dech w piersiach akrobacje i pokazy niezwykłej sprawności zarówno w popisach solowych, jak i odegranych z rozmachem scenach zespołowych. W „Chińskich tyczkach” czy „Rosyjskiej huśtawce”, artyści prezentują swoją niewiarygodną równowagę, skoki i obroty, a popisy na trapezie i bungee rzucają wyzwanie grawitacji. Żonglerka i akrobacje rowerowe zachwycają publiczność, a występy klaunów są jedyne w swoim rodzaju. Techniczna precyzja i ekstrawaganckie dekoracje idą w parze z zachwycającymi, barwnymi kostiumami, nadzwyczajnym światłem, humorem, czarującą muzyką i magią. Pełne koloru, zabawy i zachwytu Saltimbanco jest przedstawieniem, na którym bawić się będzie cała rodzina. 

                                                                                                                (Alter Art Show)

GDAŃSK/SOPOT (ERGO ARENA) - 19-22.01.2012r!SPEKTAKL JUŻ NIE WYSTAWIANY!


 
Tytuł Alegría pochodzi od hiszpańskiego słowa, oznaczającego uniesienie, radość i świętowanie. W widowisku występuje 55 artystów z 15 krajów. Alegría ma w sobie coś z barokowej opery: barwne kostiumy, oryginalną muzykę na żywo i piękne dekoracje - idealne tło dla zachwycającego pokazu sprawności i sztuki. Wszystko to składa się na  spektakl imponujących umiejętności, siły i szybkości, ułożonych w eleganckie, eteryczne numery.
W Alegríi można zobaczyć teatralny i zmysłowy „Trapez Synchroniczny” i energetyczne „Podniebne Maszty”, gdzie odważni akrobaci przelatują do swoich towarzyszy na wysokości ponad dwunastu metrów. Niech do wyobraźni przemówią zwinni ludzie-gumy i artyści igrający z ogniem i ostrzem w rytmicznym, niebezpiecznym Tańcu Płonących Noży. W „Power Track” możemy obejrzeć piękny pokaz młodzieńczej energii w synchronicznej choreografii na trampolinie, w magiczny sposób wyłaniającej się spod sceny. W "Rosyjskich Masztach" artyści szybują w spektakularnych saltach i niezwykłych piruetach w powietrzu, lądując na masztach o średnicy 12 cm, opartych na silnych ramionach kolegów. Alegría to coś więcej, niż widowisko... to przeżycie, fascynujące publiczność w każdym wieku.
                                                                                                                (Alter Art Show)


GDAŃSK/SOPOT (ERGO ARENA) - 31.07-4.08.2013r

!SPEKTAKL JUŻ NIE WYSTAWIANY!

Dralion jest jednym ze sztandarowych widowisk Cirque du Soleil®, docenionym od czasu premiery w Montrealu w 1999 r. przez siedem milionów widzów na całym świecie.
Po wielu latach pod namiotem cyrkowym, Dralion przenosi się do światowych aren, zachowując tę samą jakość przedstawienia.
Dralion Cirque du Soleil w wyjątkowy sposób łączy 3000-letnią tradycję chińskiej akrobatyki z innymi dyscyplinami. Widowisko czerpie inspirację z filozofii Wschodu, poszukuje harmonii między człowiekiem a naturą.
Tytuł spektaklu pochodzi od angielskich i francuskich słów „dragon”, czyli „smok” i „lion” – „lew”. Smok symbolizuje Wschód, a lew - Zachód.
Dralion jest niecodziennym miejscem spotkania tych dwóch kultur.
W Dralionie ludzką postać przybierają cztery żywioły, rządzące porządkiem natury.
Każdy ma przypisany swój kolor: powietrze - błękit, woda - zieleń, ogień - czerwień, a ziemia - ochrę.
W świecie Draliona człowiek i natura są jednością, a wszystko wiedzie do stanu równowagi.
                                                                                                         (Alter Art Show)  

WROCŁAW (HALA STULECIA) - 3-6.04.2014r

!SPEKTAKL JUŻ NIE WYSTAWIANY!


KOOZA to powrót do początków Cirque du Soleil, który łączy w sobie dwie tradycyjne cechy – widowiskowe akrobacje oraz sztukę rozbawiania publiczności do łez. Między siłą
 i słabością, śmiechem i zabawą, zawirowaniami i harmonią KOOZA to przede wszystkim elektryzujący, egzotyczny i magiczny świat pełen niespodzianek i dreszczu emocji, śmiałych bohaterów i pełnego zaangażowania. 

WARSZAWA (BŁONIA STADIONU NARODOWEGO - POD WIELKIM NAMIOTEM) - 17.09-12.10.2014r

SPEKTAKL WYSTAWIANY


Światowa premiera Quidam miała miejsce w Montrealu pod sławnym białym namiotem w kwietniu 1996. Od tego czasu, produkcja podróżowała po pięciu kontynentach i została obejrzana przez wielomilionową publiczność. W grudniu 2010 Quidam wyruszył w kolejną podróż, odgrywając tę samą zniewalającą produkcję, tym razem w arenach. Międzynarodowa obsada składa się z 46 światowej klasy akrobatów, muzyków, wokalistów i niezwykłych postaci.
Mała Zoé jest ciekawską, tęskniącą za zabawą dziewczynką; jej pełni rezerwy rodzice pochłonięci są „światem dorosłych”. Szukając wypełnienia pustki, Zoé ucieka do wyimaginowanego świata, świata Quidamu, w którym spotyka postaci, zachęcające ją do puszczenia wodzy fantazji.
                                                                                                      (Alter Art Show) KRAKÓW (TAURON ARENA KRAKÓW) - 12-14.06.2015r
GDAŃSK/SOPOT (ERGO ARENA) - 18-21.06.2015r  !SPEKTAKL JUŻ NIE WYSTAWIANY!